ד"ר רוסטוביץ, פייביש - חברת עורכי דין אודות ARNONA   אודות העורך ד"ר הנריק רוסטוביץ
 

ארכיון מגזין ארנונה 1999 - 2003
חיפוש
 
    אנציקלופדיה ארנונה   הפחתת חיובי ארנונה והיטלי פיתוח
    פקודת המסים (גביה)   הרצאות בארנונה   ספרים ומאמרים
    0 תגובות לכתבות מאז : 23/6/2024
גרסת הדפסה

גברים ימינה ונשים שמאלה

על סכנת האפרטהייד בקווי אוטובוס מהדרין


4/2/2010

אלהים

בקרב המאמינים בקיומה של ישות עליונה שבראה את העולם, יש קבוצה הגורסת, כי גבר היושב באוטובוס ליד אישה עובר עבירה על חוקי האל, רחמנא ליצלן, ועתיד ליתן את הדין בפני בורא שמים וארץ גם בעולם הזה וגם בעולם הבא.

 פרט מתוך בריאת האדם מאת מיכאלאנג'לו

המאמינים מקפידים קלה כחמורה לא לשבת ליד אישה באוטובוס (אולי מחשש שהיא טמאה, ישמור השם וירחם) ואשרי להם וטוב להם ויראו ברכה במנהגם. דא עקא, מונחים בידי אמונה בלתי הדירה זו, יש בהם כמה חמומי מוח, שמתוך דאגה לצאן מרעיתו של הקב"ה, הם מפעילים את כוח הזרוע נגד הכופרים. משמרות צניעות אלה איוו את משכנם בקווי אוטובוס, המשרתים בעיקר את הציבור החרדי, וקווים אלה מכונים "מהדרין".

שר התחבורה, הפרקליטות ואגד

נזעק שר תחבורתנו, ישראל כץ, הקים ועדה מיוחדת לעניין זה, והמליץ, כי בקווי מהדרין יוצב שילוט, שיסביר לציבור הקדוש היכן לשבת תוך קביעה שאין חובה לעשות כן: "אנו יוצאים מהנחה שאין פסול ברעיון האוטובוסים בהם יש הפרדה, הבאה להיענות לצורכי הציבור החרדי".

ההמלצה היא להתקין שילוט שינחה את נוסעי אוטובוס-הקודש היכן מותר והיכן אסור לכל אחת ואחד להניח את ישבנו, רוצה לומר: "גברים ימינה ונשים שמאלה" או "גברים מקדימה ונשים מאחור", ואני מותיר את האסוציאציות לדמיונם של כל קוראת נכבדה ושל כל קורא נכבד.

נציגת הפרקליטות אמרה, שהסוגיה מורכבת ואנו הולכים על חבל דק. לדעתי זו פטפטת, אין חבל עבה ואין חבל דק. יש חבל תליה, שעליו מנסה קבוצה קטנה של חמומי מוח לתלות את זכותו של כל נוסע להניח את קדושת ישבנו הפרטי בכל מקום שיחפוץ.

נציגת אגד אמרה, שהחלטת שר התחבורה היא החלטה ראויה, והשילוט הופך את ההפרדה לוולונטרית כדי שלא ייווצרו בעיות. אפרטהייד וולונטרי הוא אפטהייד, ויש לי הצעה לשילוט וולונטרי ברוח זו: מומלץ לכל הנשים ללבוש רעלה Burka על ראשן וגופן.*

burka

בית המשפט

העניין הגיע לפתחו של בית המשפט העליון, ושופטי בג"צ מתחו היום, 4.2.2010, ביקורת על עמדה זו של שר התחבורה.

ראוי להביא כאן דבר בשם אומרו, כבוד השופט אליקים רובינשטיין, איש שומר מצוות, שדבריו יקרים לי, ואני מצטרף אליהם בכל הכבוד, וכה אמר:

"נער הייתי וגם זקנתי, נסעתי שנים רבות באוטובוסים ולא היה שום צורך בהסדר. בציבור החרדי שנסע איתי, הגברים ישבו ליד גברים, ונשים ליד נשים. לא הייתה שום בעיה כללית".

 כבוד השופט אליקים רובינשטיין

החתום מעלה

יש לכבד מנהגים ואמונה, ואני קורא לגבר חילוני לא להתיישב דווקא ליד אישה חרדית מתוך כבוד לה ולדרכה, אבל לטעמי, בכל קו אוטובוס קדוש יש להציב שוטר שיעצור כל בריון שמרים את ידו על גבר או על אישה, ובאה לציון גואלת.

_______

* בּ‏וּ‏רְקָ‏ה (בערבית: برقع בּ‏ֻרְקַ‏ע) הוא הלבוש המסורתי של נשים במספר מדינות איסלאמיות. הבורקה הינו פיסת לבוש אחת המכסה את האשה מראש ועד רגליים. לבישת הבורקה היא חלק מהמנהג העתיק של לבישת הרעלה, הדורש את הסתרת הנשים בציבור מעיני הגברים. משטר הטליבאן המוסלמי-קיצוני, אשר שלט באפגניסטן בין השנים 1996-2001, חייב את כל נשות המדינה ללבוש את הבורקה. נשים שלא צייתו לחוק נענשו בחומרה.


תודה למי שיקליק על האייקון של פייסבוק


    תגובות   שלח תגובה >>
  1. קרוב ללבי   מאת: דליה ישעיה    6/2/2010
  2. תשובת הרשות   מאת: galmush    8/2/2010
  3. חוץ מנשים יש עוד משהו מאחור   מאת: סיגאמון    28/2/2010

זכויות יוצרים   ד"ר רוסטוביץ, פייביש ושות' חברת עורכי דין   פורטל משפט מיסוי ונדל"ן