ד"ר רוסטוביץ, פייביש - חברת עורכי דין אודות ARNONA   אודות העורך ד"ר הנריק רוסטוביץ
 

ארכיון מגזין ארנונה 1999 - 2003
חיפוש
 
    אנציקלופדיה ארנונה   הפחתת חיובי ארנונה והיטלי פיתוח
    פקודת המסים (גביה)   הרצאות בארנונה   ספרים ומאמרים
    0 תגובות לכתבות מאז : 23/3/2024
גרסת הדפסה

בית המשפט: עיריית ירושלים גובה ארנונה באמצעות "התראות מבהילות, העשויות לערער את שלוותו של כל אדם"

מדוע הגישה עיריית ירושלים תביעה אזרחית של חוב שרובו התיישן, ולא השכילה לבטל את התביעה לאחר שלא הצליחה להוכיח ששלחה את שומות הארנונה למוחמד ?

מאת: צחי  שרף, עו"ד  

30/4/2011

מעשה שהיה כך היה

בשנת 2006 תבעה עיריית ירושלים את מוחמד נעים אלשריף. בגין חוב ארנונה של 263,870 ש"ח לשנים 1991 – 2007 של חנות בעיר העתיקה, שהייתה של אביו אשר נפטר בשנת 1986. לאחר שנטען כי מרבית החוב התיישן, הוקטן סכום התביעה ל- 81,884 ש"ח.

עיריית ירושלים לא הוכיחה ששלחה למוחמד הודעה כלשהי לפני 6.4.2005, ולכן איננה יכולה לחייב אותו לא בחובות הארנונה לתקופה שקדמה למשלוח ההודעה, ולא בהפרשי הצמדה וריבית. מוחמד הוכיח, כי אביו החזיק בחנות כדייר מוגן, כי החנות ננטשה על ידו לפני פטירתו, כי החנות אינה ראויה לשימוש, וכי לא הגיש השגה משום שלא ידע על חיובי הארנונה. בית המשפט דחה את התביעה, וחייב את העירייה בשכ"ט עו"ד של 8,000 ש"ח.

השופטת תמר בר-אשר צבן

בית המשפט קבע, כי בטרם תפנה עיריית ירושלים, בהתראה אחרונה בשל אי-תשלום חוב ארנונה בסכום כה גבוה, המתייחס לחוב שלכאורה לא שולם במשך שנים רבות מאד, ומתייחס לנכס שלגביו לא הייתה פעילות בתיק הארנונה במשך כל אותן שנים, "מן ראוי שתטרח ותבדוק היטב את העובדות. אין זה ראוי שהעירייה תפנה בהתראות מבהילות, העשויות לערער את שלוותו של כל אדם, אם לא חמור מכך".

האוקסימורון של עיריית ירושלים

אוקסימורון הוא צירוף מילים הסותר את עצמו לחלוטין, כלומר שני הפכים באותו היגד כגון: גאון טיפש, חיי המת, או שתיקה רועמת. האוקסימורון חי וקיים בעיריית ירושלים.

עיריית ירושלים לא שלחה במשך שנים רבות שומות ארנונה שנתיות למוחמד, שהיה רשום כמחזיק בפנקסי העירייה, מה שלא הפריע למנהל הארנונה לדחות השגה בטענה של איחור בהגשתה. חיוב הארנונה נעשה על נכס שניזק, שאינו בר חיוב בארנונה ועיריית ירושלים לא התכחשה לכך, אבל נמנעת מלבטל את החיוב במסגרת ההשגה, בנימוק שההודעה על כך נמסרה באיחור על ידי מוחמד, שלא קיבל את שומות הארנונה.

עיריית ירושלים שלחה למוחמד "התראה אחרונה" לתשלום חוב ארנונה בסכום של 260,000 ש"ח, מבלי שבדקה את כל העובדות הרלוונטיות העומדות בבסיס החיוב. ונזכיר, כי בית המשפט קבע, שזו התראה מבהילה, שעלולה לערער את שלוותו של כל אדם, אם לא חמור מכך.

השאלה היא: מדוע הגישה עיריית ירושלים תביעה אזרחית של חוב שרובו התיישן, ולא השכילה לבטל את התביעה לאחר שלא הצליחה להוכיח ששלחה את שומות הארנונה למוחמד ?

התשובה היא: איש בעירייה אינו משלם מכיסו הפרטי אף לא שקל אחד באותם מקרים, שהתביעה נדונה לכישלון.

המסקנה העולה מכל הפרשה האומללה והמבישה הזו היא, שעיריית ירושלים פעלה במקרה זה בשרירות לב, והפרה את שליחותה כנאמן הציבור.

________

הכותב הוא שותף במשרד ד"ר הנריק רוסטוביץ ושות' - חברת עורכי דין

ת"א (י-ם) 710476/06 עיריית ירושלים נ' מוחמד נעים אלשריף, השופטת תמר בר-אשר צבן, ניתן ביום 20.4.2011


תודה למי שיקליק על האייקון של פייסבוק


    תגובות   שלח תגובה >>

זכויות יוצרים   ד"ר רוסטוביץ, פייביש ושות' חברת עורכי דין   פורטל משפט מיסוי ונדל"ן