ד"ר רוסטוביץ, פייביש - חברת עורכי דין אודות ARNONA   אודות העורך ד"ר הנריק רוסטוביץ
 

ארכיון מגזין ארנונה 1999 - 2003
חיפוש
 
    אנציקלופדיה ארנונה   הפחתת חיובי ארנונה והיטלי פיתוח
    פקודת המסים (גביה)   הרצאות בארנונה   ספרים ומאמרים
    0 תגובות לכתבות מאז : 23/3/2024
גרסת הדפסה

רואים את האור בקצה המנהרה

דיקטטורת הקנאביס גוססת

מאת: ד"ר הנריק  רוסטוביץ, עו"ד  

2/6/2016

חברי הכנסת שרן השכל ודב חנין יזמו הצעת חוק לתיקון פקודת הסמים המסוכנים. אדם שגילו מעל 21 שנים, שהחזיק או השתמש לצריכתו העצמית בקנאביס ולא עבר יחד עם עבירה זו עבירה נוספת מסוג פשע או עוון, יחויב בקנס עד 300 ש"ח, ואם עבר את העבירה במקום ציבורי, יחויב בקנס עד 1,500 ש"ח. שרת המשפטים תתמוך, ככל הנראה, בהצעת החוק, ואז היא תאושר בוועדת השרים לענייני חקיקה.

בדברי ההסבר להצעת החוק נאמר, כי המטרה היא למנוע רישום פלילי לשימוש עצמי לקנאביס. למעלה ממיליון ישראלים צורכים קנאביס בצריכה מזדמנת. הם אינם ציבור עברייני, ומדובר באנשים נורמטיביים מכל שכבות האוכלוסייה, אנשי אקדמיה, אנשי ציבור ועוד, שצורכים קנאביס בשעות הפנאי, הם לא מקיימים אורח חיים עברייני ולא צריכים להיתפס בעיני החוק כעבריינים. מעל 80% מעבירות הסמים שבהן נפתחו תיקים, הן עבירות של שימוש והחזקה. הפללת צרכני הקנאביס אינה תואמת את הלכי הרוח של מדינה חופשית ודמוקרטית, היא פגיעה בזכויות הפרט, והיא עלולה להוביל אזרחים נורמטיביים ושומרי חוק למעגל הפשע.

לאחר שהצעת החוק תהיה לחוק, ייחשב השימוש העצמי בקנאביס לעבירה מסוג "חטא" כמו עבירת חנייה שאין בה קלון. לדעתי, מי שהורשע בעבירה כזו בעבר, יוכל לבקש מהמשטרה מחיקה של העבר הפלילי שלו, ויוכל לחזור לשוק העבודה כאדם ישר, שלא עבר עבירה מסוג "עוון" או "פשע".

התיקון בחוק יחול, ככל הנראה, על החזקה של עד 15 גרם קנאביס, וזה יעלה סוגיה משפטית מעניינת: מה דינו של מי שמגדל צמח שמשקלו הוא 100 גרם, אולם משקל הפרחים הוא רק 10 גרם?

לפי לשון החוק, ניתן לשקול את כל הצמח כולל השורשים, הגבעול והעלים, אולם בשנה האחרונה עשו מספר שופטים אבחנה בין המשקל ברוטו למשקל נטו, ואז התביעה תיאלץ להתייחס לאבחנה תקדימית זו. משקל נוסף לאבחנה זו ניתן למצוא במוצרים שונים המיוצרים מגבעול הקנאביס, ונמכרים היום בישראל כגון בדים, תיקים וניירות גלגול לסיגריות טבק.

בהזדמנות זו יש להעלות על נס את פועלה של חברת הכנסת תמר זנדברג, יו"ר ועדת הסמים של הכנסת. הקליקו על התמונה לצפייה בסרטון.

הצעת החוק לתיקון פקודת הסמים המסוכנים


תודה למי שיקליק על האייקון של פייסבוק


    תגובות   שלח תגובה >>

זכויות יוצרים   ד"ר רוסטוביץ, פייביש ושות' חברת עורכי דין   פורטל משפט מיסוי ונדל"ן