ד"ר רוסטוביץ, פייביש - חברת עורכי דין אודות ARNONA   אודות העורך ד"ר הנריק רוסטוביץ
 

ארכיון מגזין ארנונה 1999 - 2003
חיפוש
 
    אנציקלופדיה ארנונה   הפחתת חיובי ארנונה והיטלי פיתוח
    פקודת המסים (גביה)   הרצאות בארנונה   ספרים ומאמרים
    0 תגובות לכתבות מאז : 23/6/2024
גרסת הדפסה

די להרעיל את מי השתייה - בג"צ 3048/17

עמותת איזון חוזר עתרה לבג"צ נגד שר הבריאות יעקב ליצמן שמבקש להפליר מחדש את מי השתייה של תושבי ישראל

מאת: ערן  פייביש, עו"ד  

9/4/2017

לפני שנים רבות החלה מדינת ישראל להפליר את מי השתייה. בשנת 2012 הגישה עמותת איזון חוזר באמצעות מנהלה יעקב גורמן עתירה לבית המשפט העליון נגד שר הבריאות (בנימין נתניהו היה שר הבריאות אולם יעקב ליצמן כיהן כסגן שר הבריאות במעמד שר) - בג"צ 8173/12 לאסור את ההפלרה.

במרס 2013 מונתה יעל גרמן כשרת הבריאות, הודיעה לבית המשפט כי בכוונתה לבטל את חובת ההפלרה, וביום 29.7.2013 קבע בית המשפט העליון: "רשמנו לפנינו את התחייבות המדינה כי בתוך שנה תופסק הפרקטיקה של הוספת פלואוריד למי השתייה." יעל גרמן ביטלה את חובת ההפלרה של מי השתייה, ומאז ספטמבר 2014 אסור להוסיף למים את החומצה פלואורוסיליצית.

במאי 2015 הודיע יעקב ליצמן, שר הבריאות, כי בכוונתו להחזיר את חובת ההפלרה של מי השתייה. באוגוסט ובספטמבר 2015 הוגשו תלונות במשטרה נגד שר הבריאות על ידי יעקב גורמן ואהוד לשם. התלונות הוגשו בחשד לעבירה על סעיפים 262 ו- 221 לחוק העונשין, תשל"ז - 1977; בחשד לעבירה על סעיף 20 לחוק המים, תשי"ט - 1959; בחשד לאי עמידה בתקנות ההפלרה; בחשד להפרת תקנות בריאות העם, ובחשד להפרת אישור ההפלרה. התלונות עדיין נבדקות בפרקליטות המדינה.

 יעל גרמן
יעל גרמן שרת הבריאות לשעבר, שביטלה את חובת ההפלרה של מי השתייה
 יעקב ליצמן
יעקב ליצמן שר הבריאות, שמבקש להחזיר את חובת ההפלרה

ביום רביעי 5.4.2017 הוגשה עתירה לבית המשפט העליון בג"צ 3048/17 איזון חוזר להפצת ההשכלה הבריאותית בישראל (בראשות יעקב גורמן) נגד שר הבריאות יעקב ליצמן, ובה נתבקש בית המשפט לבטל את כוונת שר הבריאות להפליר מחדש את מי השתייה. העתירה הוגשה באמצעות ד"ר הנריק רוסטוביץ עו"ד, והיא נסמכת, בין היתר, על חוות דעת מפורטת של אינג' אהוד לשם B.Sc בהנדסה כימית M.Sc בהנדסה סביבתית מים ושפכים, שהיה מהנדס מחוז דרום ומחוז המרכז במשרד הבריאות וראש אגף הנדסת הסביבה בת.ה.ל.

 יעקב גורמן
יעקב גורמן, אקטיביסט חברתי, שנאבק למען הציבור
 אהוד שלם
אינג' אהוד לשם, מהנדס מים, המדען שחצה את הקווים
 הנריק רוסטוביץ
ד"ר הנריק רוסטוביץ עו"ד, שנרתם למאבק של גורמן ולשם

חומצה פלואורוסיליצית, המשמשת להפלרת מי השתייה, היא פסולת כימית של מפעלי דשנים ופוספטים, ולה נלווים חומרים מסוכנים כגון ארסן, זרחן, קדמיום, כרום, כספית, ניקל, עופרת, אורניום וחומרים רדיואקטיביים נוספים. את הפסולת הזו מבקש שר הבריאות להחדיר למי השתייה בנימוק כי היא מונעת עששת שיניים.

ד"ר שלמה זוסמן, מנהל אגף בריאות השן במשרד הבריאות, אמר בוועדת העבודה והרווחה והבריאות של הכנסת: עכשיו אני צריך לגלות לכם עוד משהו, לא צריך פלואוריד כדי למנוע עששת. לא תוכלו סוכר, לא יהיה עששת... חשוב שתדעו עוד דבר. פלואוריד זה לא חיסון, הוא לא מחסן את האדם נגד עששת... מה זה אומר, גם אם תשתה מים עם פלואוריד בריכוז האופטימלי ותאכל סוכר מעבר ליכולת של הגוף לספוג לא יעזור שום דבר, תהיה לך עששת. וגם ההיפך נכון, לא תאכל סוכר בכלל, אתה לא צריך את הפלואוריד.

לפי חוק החומרים המסוכנים חומצה פלואורוסיליצית ומלחיה הם "רעל", אולם לפי שר הבריאות החומצה היא "תרופה" לעששת שיניים. אם שר הבריאות צודק, אזי ריפוי כפוי של עששת שיניים באמצעות החדרת החומצה למי השתייה הוא בניגוד לחוק זכויות החולה, ובכל מקרה, זו עבירה על הוראות סעיף 221 לחוק העונשין, בניגוד להוראות סעיף 20 לחוק המים, בניגוד לתקנות המים, ובניגוד לחוק יסוד: כבוד האדם וחרותו.

עתה נותר להמתין לפסק דינו של בית המשפט העליון, שיקבע אם שר הבריאות יצליח להרעיל את מי השתייה של תושבי ישראל בחומצה פלואורוסיליצית.

סרטון של עמותת איזון חוזר

עמותת איזון חוזר בפייסבוק

כתב העתירה בג"צ 3048/17

חוות הדעת של אהוד לשם

קבוצה בפייסבוק נגד ההפלרה

ד"ר רוסטוביץ, פייביש ושות' עורכי דין

עצומה נגד הרעלת המים


תודה למי שיקליק על האייקון של פייסבוק


    תגובות   שלח תגובה >>
  1. מים עם פלאור   מאת: אילנית יהלומי    17/4/2017

זכויות יוצרים   ד"ר רוסטוביץ, פייביש ושות' חברת עורכי דין   פורטל משפט מיסוי ונדל"ן