ד"ר רוסטוביץ, פייביש - חברת עורכי דין אודות ARNONA   אודות העורך ד"ר הנריק רוסטוביץ
 

ארכיון מגזין ארנונה 1999 - 2003
חיפוש
 
    אנציקלופדיה ארנונה   הפחתת חיובי ארנונה והיטלי פיתוח
    פקודת המסים (גביה)   הרצאות בארנונה   ספרים ומאמרים
    0 תגובות לכתבות מאז : 21/8/2021
גרסת הדפסה

הקול קול יעקב והידים ידי עשו

הרעה החולה של הפרטת הגבייה של הארנונה והגדלת שומות הארנונה לשנה השוטפת ולשנים הקודמות


20/10/2004

ביום 30.8.2004 התפרסם באתר האינטרנט Tax History Project מאמר מצוין מאת: מורין ב. קוונף פרופסור למשפטים ב - Penn State- Dickinson Law School ושמו: גובי מס פרטיים: היבטים רומאיים, נוצריים ויהודיים.

במסקנות של המאמר נאמר:

"The use of private tax collectors over a period of centuries by pre bureaucratic states lacking the bureaucracies necessary to carry out the state's functions, whether supplying military needs or collecting revenue, shows that the use of private contractors can be a useful solution to an existing need, but it is one not without peril to government and taxpayer alike."

ובתרגום לעברית: השימוש בגובי מס פרטיים במהלך מאות השנים על ידי מדינות פרה-בירוקרטיות, שחסרו את הכלים הבירוקרטיים לבצע את תפקידי המדינה, בין אם אלו אספקה לצבא או גביית הכנסות, מלמד, כי השימוש בקבלנים פרטיים עשוי לתת פתרון מועיל לצרכים קיימים, אבל יש בכך סכנה לממשלה ולמשלמי המסים כאחד.

למאמר המלא באנגלית הקלק כאן

בשנים האחרונות אנו עדים לכך, שרשויות מקומיות רבות הפריטו את גביית הארנונה לחברות קבלניות, המקבלות את שכרן כאחוז מסוים של ההכנסות.

מטבע הדברים, קומיסיונרים אלה מעוניינים בהגדלת הכנסותיהם, וקיים פיתוי גדול לגבות את הארנונה בכל מחיר מבלי להתחשב בנישום.

אילו רק בגביית ארנונה היו חברות אלה שולחות את ידן - דיינו. הבעיה היא, כי ברשויות מקומיות רבות הוסמכו ה"גובים" להפיק שומות ארנונה מוגדלות הן בגין השנה השוטפת והן בגין שנים קודמות. מי שחותם על שומות אלה הוא, כמובן, פקיד מוסמך של הרשות המקומית ולא פקיד החברה הקומיסיונרית, אבל הקול קול יעקב והידים ידי עשו.

אישית, אין לי על מה להלין, על שום שמדיניות עקומה זו מגבירה את פרנסתי, המצויה בהתנגדות לשומות ארנונה מופרזות. מבחינה ציבורית זו שערוריה לשמה, ואין פוצה פה ומצפצף.

משרד הפנים מעודד את הפרטת הגבייה, הרשויות המקומיות משלמות לחברות שכר כפול מזה שהיו משלמות לעובדיהן, ואת אתה ואני מממנים את התרת הרסן הזו בתשלומי הארנונה שלנו.

מאמר נוסף בנושא

Historical Perspective: The Unhappy History of Private Tax Collection


תודה למי שיקליק על האייקון של פייסבוק


    תגובות   שלח תגובה >>
  1. אמת   מאת: עו"ד אייל גלברג    24/10/2004
  2. בעיה נוספת !   מאת: עפר המתווך מרגולין    24/10/2004
  3. לא רק מפריטים גם מוסיפים מע"מ   מאת: דן    27/10/2004

זכויות יוצרים   ד"ר רוסטוביץ, פייביש ושות' חברת עורכי דין   פורטל משפט מיסוי ונדל"ן