ד"ר רוסטוביץ, פייביש - חברת עורכי דין אודות ARNONA   אודות העורך ד"ר הנריק רוסטוביץ
 

ארכיון מגזין ארנונה 1999 - 2003
חיפוש
 
    אנציקלופדיה ארנונה   הפחתת חיובי ארנונה והיטלי פיתוח
    פקודת המסים (גביה)   הרצאות בארנונה   ספרים ומאמרים
    0 תגובות לכתבות מאז : 23/3/2024
גרסת הדפסה

מיליון דולר ביני לבינך

אין צורך בהקדמת הסכם פיצוי לאישור תכנון


8/1/2006

רבים מאתנו מכירים את תחנת הדלק הממוקמת בצומת "רעננה צפון", בשולי כביש מספר 4 (כביש ת"א - חיפה הישן).

מדובר בצומת המשמש עורק תחבורה מרכזי ובשעות העומס נגרמים פקקי תנועה המקשים על הנהגים הרבים הנזקקים לנתיב זה, בשל כך החלו ועדות התכנון לעסוק בניסיונות להסדיר את התנועה בצומת זה (ובצומת כפר סבא).

במסגרת הפתרון שהתגבש הופקדה תכנית שאמורה הייתה להסדיר כביש עילי בצומת שייסלל על תוואי הדרך שבו ממוקמת היום תחנת הדלק ומייעדת את התחנה להריסה.

נעשו ניסיונות בין בעלי תחנת הדלק למע"צ וגורמי התכנון להגיע לפתרון מוסכם (בין של פיצוי כספי ובין של מתן קרקע חלופי לתחנת דלק), אך אלה לא צלחו ובסופו של יום הוועדה המחוזית החליטה ליתן תוקף לתכנית והבעלים עתר בעתירה מינהלית לבית המשפט המחוזי כנגדה.

בית המשפט המחוזי קיבל את העתירה וקבע כי היה על הרשויות לגבש, כבר בשלב אישור התכנית, הצעה קונקרטית לפיצוי בעלי הקרקע הנפגעים, וכל עוד לא עשו כן, אין לאשר את התכנית.

בערעור שהגישו הוועדה המקומית לתו"ב רעננה ומע"צ לבית המשפט העליון התהפכה התוצאה. בית המשפט העליון (השופט עדיאל בהסכמת השופטים בייניש ונאור) קבע כי רשות תכנון אינה חייבת לגבש, בשלב אישור התכנית את עמדתה אם ליתן פיצוי בקרקע או בכסף, ודי היה בכך שמע"צ קיבלה על עצמה לשאת בכל פיצוי שייקבע ככל שייקבע בעתיד.

קל וחומר במקרה דנן כאשר כבר נוהל משא ומתן וכבר ידוע כי דרישת הבעלים היא פיצוי בשיעור של 7 מיליון דולר לעומת הסכמת מע"צ לשלם פיצוי של 6 מיליון דולר, כך שניתן לומר כי "המערערות ודאי היו מודעות לחובתן לפצות את המשיב, כמו גם להיקף הסכום שבו מדובר".

_________

עע"ם 1137/04 1173/04 הוועדה המקומית לתכנון ובניה רעננה (ע"י עו"ד עירית גל), הוועדה המחוזית לתו"ב מחוז מרכז ומע"צ (ע"י עו"ד אורי קידר) נ' ישראל ליבנד (ע"י עו"ד יוסף פרוכטמן ועו"ד אסף הראל).

ניתן ביום: 24.11.05

השופטים: ד' בייניש, מ' נאור, י' עדיאל

כל הזכויות שמורות לחברת "י.ט.ב הוצאה לאור בע"מ" ולמשרד יגנס, טויסטר, בירן ושות', עורכי דין. פורסם לראשונה: כל יום - היומון לענייני תכנון ובנייה


תודה למי שיקליק על האייקון של פייסבוק


    תגובות   שלח תגובה >>

זכויות יוצרים   ד"ר רוסטוביץ, פייביש ושות' חברת עורכי דין   פורטל משפט מיסוי ונדל"ן